OBECNÁ CHARAKTERISTIKA UV SPIDERU
- UV SPIDER je pohyblivý prostorový dezinfekční systém na principu UV záření popřípadě ozonu.
- UV lampy jsou uloženy v ochranné drátěné nerezové kleci
- UV lampy emitují záření o vlnové délce 254 nm(dezinfekce) popřípadě o vlnové délce 185 nm(výroba ozonu)
- Velikost, množství, druh lamp a jejich intenzita je výpočtem určeno dle velikosti desinfikovaného prostoru a účelu dezinfekce
- Trajektorie pohybu lamp je řešena podstropním umístěním vodící kolejnice
UV SPIDER se skládá z těchto částí
Výhody UV SPIDERU
Oproti všem ostatním druhům UV dezinfekčním zařízením na dezinfekci vzduchu
- UV Spider je vhodný především do velikých prostor
- Pro všechny instalace jsou parametry lamp a zařízení speciálně propočítané
- Pohybem lamp je zabráněno stínění stojících předmětů pro volný pohyb paprsků
- Pohyblivá lampa eliminuje snižování intenzity záření se vzdáleností od zdroje
- Systém je plně automatizovaný, řízený řídící jednotkou(počítačem)
- Bezpečnostní prvky zařízení proti kontaktu člověka se zářením jsou na vysoké technické úrovni
- Vysocevýkonné lampy , díky pohybu , jsou schopny desinfekci provést v krátkém čase
POPIS A VLASTNOSTI UV SPIDERU
A) URČENÍ TYPU A VELIKOSTI LAMP
Vzhledem k tomu, že UV Spider představuje nejúčinnější systém dezinfekce prostorů, musí být parametry jeho lamp určeny výpočtem.
Pro výpočet se vychází z :
- Druhu likvidovaných bakterií
- Velikosti ozařované plochy
- Výšky místnosti
- Překážek v pohybu lamp
- Požadovaného času desinfekce celého prostoru
- Možnosti použití ozonových lamp
B) VÝPOČET RYCHLOSTI POSUVU LAMP
Na základě určení typu lamp se vypočítá střední posuvná rychlost zařízení. Elektromotorek s převodovkou je naprojektován tak, aby byla nastavena jako základní rychlost jeho střední posuvná rychlost a lze dle potřeby přidat nebo ubrat cca 40% nastavené rychlosti.
C) ZÁKLADNÍ KONSTRUKČNÍ PRVKY ZAŘÍZENÍ
Mechanické a elektro části – nerezová vodící lišta s ozubením( rovná a oblouková), hlavní pojezd(vozík), elektromotorek s převodovkou, UVC lampy, klece na lampy, pracovní elektrorozvaděč s řídící jednotkou, kabelové vozíky, závěsný systém, koncové spínače.
D) PŘÍVODNÍ ELEKTROSYSTÉMY
Pro přívod elektrické energie a informačních signálů k zavěšené části UV Spideru, především k motorku a lampám používáme různé druhy elektropřívodů. Elektrický kabel – používá se u krátkých a nezakřivených drah Elektrická trolej –trolej je ideální přípoj el.energie, kterou vedeme vedle vodící lišty. Lze ji zakřivovat dle potřeby. Trolej v kombinaci s dálkovým přenosem dat – Tuto kombinaci používáme u těch největších prostor(nad cca 500 m2).
E) BEZPEČNOSTNÍ PRVKY
- Vzhledem k tomu, že používané UVC záření je nebezpečné pro lidské oko i kůži, musí být instalace provázena řadou technických opatření, které zamezí kontaktu člověka se zářením.
- Základním pravidlem pro provoz UV Spideru je dodržování „Návodu na provoz“
- Na všech vstupech do dezinfikovaného prostoru jsou umístěny „čidla“ pro otevření dveří. V okamžiku svícení lamp, kdyby došlo ke vstupu osoby, ihned dojde k vypnutí lamp. Při následném zavření dveří již lampy nenaběhnou a musí zodpovědná osoba v bezpečnostním rozvaděči provést reset a zhasnuté lampy posunout do startovací polohy.
- Během provozu UV Spideru svítí popř. blikají „BEZPEČNOSTNÍ OSVĚTLENÍ“
- Během provozu UV Spideru je v provozu „BEZPEČNOSTNÍ ZVUKOVÁ SIGNALIZACE“
Princip a vlastnosti UV záření
UV záření je neviditelné elektromagnetické záření s vlnovou délkou kratší než má viditelné světlo. Přirozeným zdrojem UV záření je Slunce.
Na zemský povrch naštěstí dopadá jen nepatrné množství UV záření vlivem jeho pohlcování v nižších vrstvách atmosféry, především ve stratosféře díky vysokému obsahu ozonu.
UV záření dělíme na jednotlivé složky podle jejich vlnových délek.
– UVA – 400-315nm , které tvoří 99% slunečního UV záření
– UVB – 315-280nm
– UVC – kratší než 180nm
– Nejvyšší dezinfekční účinky jsou při vlnové délce 253,7nm. Tuto vlnovou délku v maximálním množství emitují rtuťové výbojky.
Působením UVC záření o vlnové délce 253,7nm na buňku ovlivňuje v DNA reakci dvou sousedních thyminů(vazba Thyminu a Adeinu).
Tímto trvalým narušením vazby bází nukleových kyselin dochází k trvalému rozkladu DNA buněk a tudíž k jejich rozkladu a znemožnění
jejich aktivace.
Nejdůležitější parametr pro zničení mikroorganismů není intenzita UVC záření, ale Dávka Záření , kterou jednotlivé buňky mikroorganismů dostanou.
Dávka záření je součin intenzity záření a času působení záření.
Pro jednotlivé druhy bakterií, virů, plísní a kvasinek je potřebné dodržovat jejich likvidační dávky, které se vyjadřují buď v 90% nebo v 99,9%. Dávky pro jednotlivé
mikroorganizmy jsou velice rozdílné. Pro výpočet dávky záření je nutné vycházet z fyzikálních vlastností záření a to je především SNIŽOVÁNÍ INTENZITY ZÁŘENÍ v závislosti na VZDÁLENOSTI OD ZDROJE ( Ve výpočtu je to kvadrát vzdálenosti )
Současně s touto vlastností záření jsme se třicetiletou praxí přesvědčili, že
!! NENÍ MOŽNÉ DÁVKU ZÁŘENÍ URČOVAT jako součin MINIMÁLNÍ INTENZITY a DLOUHÉHO ČASU OZÁŘENÍ !!
Toto bohužel používají, zvláště v této koronavirové době, téměř všichni prodejci různých dezinfekčních lamp na Koronavirus. Je to nebezpečné, především z důvodu neúčinnosti těchto lamp a také z možného rezistentního „chování“ buněk mikroorganizmů.
OZON(O3) je vysoce účinný dezinfekční prostředek, který svým působením likviduje bakterie a eliminuje nepříjemné zápachy(kouř,plíseň,moč atd). Výrobci UV lamp umí jejich konstrukcí aktivovat vlnovou délku 185nm, která vytváří OZON. Takto vyrobené UV lampy tedy používají jak vlnové délky 253,7 , tak i 185nm a mohou používat obou dvou dezinfekčních činidel. Ozon má výhodu proti UV záření, že se dostane i do zastíněných prostor, štěrbin, dutin apod.